عضویت
    ورود
×
شما اینجا هستید :
[کل: 1 میانگین: 5]
مشخصات کتاب / رسانه
نویسنده میرزا حسن خان پیرنیا
شابک 978-964-351-192-0
پسوند فایل pdf
حجم دانلود 54.۷ مگابایت
تعداد قسمت 3 جلد
تاریخ انتشار ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
کد کوتاه 31284
تعداد بازدید 2128بازدید
0فروش
30000تومان 15000تومان

«تاریخ ایران باستان» کتابی ارزشمند نوشته میرزا حسن‌خان پیرنیا (مشیرالدوله) است .

حسن پیرنیا ، ملقب به مشیرالدوله ، سیاست‌مدار ، حقوق‌دان و نخست‌ وزیر ایران در اواخر عهد قاجار است . او تحصیلات نظامی و سپس حقوقی خود را در دانشکده حقوق مسکو به پایان رساند و سپس به سمت وابسته سفارت ایران در سن پترزبورگ تعیین شد . در سال ۱۳۱۷ زمانی که پدر حسن‌ خان به مقام وزارت خارجه رسید ، پسر خود را از سن پترزبورگ احضار کرد و او را منشی خود نمود و همزمان با ریاستش در کابینه وزارت خارجه و همچنین منشی‌گری مخصوص صدراعظم ، توانست لقب پرتکرار مشیر الدوله را از آن خود کند .

منابع عمده پیرنیا در نگارش «تاریخ ایران باستان ، کتاب‌های فرانسوی ، انگلیسی ، روسی و آلمانی هستند که ترجمه‌ای از منابع یونانی و رومی محسوب می‌شوند . وی از منابع عربی و فارسی هم در سطح گسترده‌ای استفاده کرده‌ است . او ابتدا مطالب مورخان باستانی در زمینه یک مطلب و رویداد تاریخی را می‌آورد، سپس در یک جمع‌بندی به تجزیه و تحلیل آنها می‌پردازد و نقطه قوت تاریخ‌نگاری پیرنیا هم در همین تحلیل‌ها است .

نوشته‌ های تاریخی مشیرالدوله بیش از هر چیز نشان دهنده روحیات و اندیشه‌ های مؤلف و زمانهٔ اوست . او با نگاهی جستجوگر، تمدن کهن ایرانی را دستمایه بالندگی و تفاخر ملی قرار داد و همچون میرزا آقاخان کرمانی تاریخ را «قباله نجابت و سند بزرگواری» هر ملتی می‌دانست. علاقه پیرنیا به جزئیات اوضاع مدنی و اجتناب از تفصیل نام سلسله‌ها و پادشاهان، نشان دهنده تأثیر روش میرزا آقاخان کرمانی بر شیوهٔ تاریخ‌نگاری اوست. اهمیت آثار پیرنیا، گذشته از دقت نظر وی، در بهره‌گیری او از جدیدترین نوشته‌های آن زمان است که عده‌ای از فرهنگ دوستان مانند سعید نفیسی، عباس اقبال آشتیانی، سیدحسن تقی‌زاده وی را در این راه یاری رساندند.

۱۵۰۰۰تومان – خرید
شما هم دیدگاهی ارسال کنید
ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

1. لینک های دانلود پس از پرداخت قابل استفاده می باشند ، لطفا ایمیلتان را به صورت صحیح وارد کنید تا بتوانیم پس از خرید با شما در ارتباط باشیم .

2. لطفا هنگام خرید فیلترشکن خود را خاموش کنید .

3. در خرید پستی ، اطلاعات پستی و شماره تماس خود را با دقت وارد نمائید .

4. دانلود کتاب و رسانه در وبسایت کتاب کافه آریل کاملا نیم بها می باشد .

کتاب و رسانه های مرتبط
مشاهده کتاب ها و رسانه های زیر پیشنهاد می شود
تمامی حقوق محفوظ می باشد © 1401-1398
پشتیبانی واتساپ : 02191016305 ، پاسخگویی از 9 الی 24