عضویت
    ورود
×
شما اینجا هستید :
[کل: 3 میانگین: 5]
مشخصات کتاب / رسانه
نویسنده اریک امانوئل اشمیت
مترجم (مترجمین) سیامند زندی
پسوند فایل pdf
حجم دانلود 2.86 مگابایت
تاریخ انتشار ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
کد کوتاه 50761
تعداد بازدید 1499بازدید
6فروش
30000تومان 17000تومان

اریک امانوئل اشمیت ، نویسنده معروف فرانسوی در این اثر خود به دو زندگی مختلف از شخصیت آدولف هیتلر می‌پردازد و در روایتی جذاب سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد که اگر آدولف هیتلر ، بزرگ‌ترین جنایتکار جنگی قرن بیستم پیش از ورود به ارتش در دانشکده هنرهای زیبای وین پذیرفته می‌شد ، چه سرنوشتی می‌داشت ؟ در عالم هنر به کجا می‌رسید و رفتارش با خانواده ، هنرمندان ، منتقدان و شاگردانش چگونه می‌بود ؟

نامِ نقاش این تابلو، “هیتلر” است . کسی که آرزوی این را داشت که روزی در دانشگاه هنرهای زیبای “وین” تحصیل کند و یک نقاش معروف شود . اگر او از طرف دانشگاه وین پذیرفته می شد ، شاید تاریخ بسیار متفاوت میشد .

خط سیر داستان :

رمان با این حکم قاطع آغاز می شود: «آدولف هیتلر: مردود!» عبارت کوتاه و کوبنده ای که طنین طبل جنگ را دارد و تداعی کننده همه فجایعی است که اگر هیتلر در آکادمی هنر وین قبول شده بود، شاید هرگز رخ نمی داد. از اینجاست که نویسنده صحنه را عوض می کند و و شخصیتی خیالی به نام “آدولف ه” پدید می آورد که برخلاف آدولف هیتلر واقعی در امتحان ورودی آکادمی پذیرفته می شود و نقاشی را پیشه خود می کند.

نویسنده از این پس زندگی آدولف ه و آدولف هیتلر را به موازات هم روایت می کند و این امکان را به خواننده می دهد هیتلر خیالی (هیتلر هنرمند) را با هیتلر واقعی (هیتلر فاشیست) مقایسه کند و ببیند که اگر شرایط برای هیتلر چنان مهیا می شد که به سراغ هنر برود، آنگاه سرنوشت او و مسلما سرنوشت جهان به گونه ای دیگر رقم می خورد. نویسنده شرح زندگی دو هیتلر واقعی و خیالی را مثل دو شاخه یک پیچک ماهرانه در هم تافته و از آن داستان پویا و پرکششی پدید آورده است که خواننده دوست دارد آنرا یک نفس بخواند و به پایان برد.

یکی از جذابترین صحنه های رمان مواجهه و گفت و گوی آدولف نقاش با زیگموند فروید روانکاو است. در همان سالهای قرن بیستم که هیتلر روزهای جوانی خود را در وین به سرگردانی، باربری و تفنن در نقاشی می گذراند، مشهورترین روانشناس جهان، زیگموند فروید در همان شهر سرگرم معالجه بیماران روانی بود و از این لحاظ بارورترین سالهای عمر خود را سپری می کرد. راستی اگر بخت با هیتلر جوان یار می بود و او را به طریقی راهی مطب فروید می کرد و آن “طبیبِ جان” را به موقع به فریاد او می رساند، شاید به جای آنکه به فکر انتقام از بیگناهانی بیفتد که مسبب فلاکتهای خود می دانستشان، رنج های خود را به سرمایه ای برای خلق هنر بدل می کرد و به این ترتیب موجب تسلی خاطر مردمان می شد.

اریک امانوئل اشمیت نشان داده است اگر چنین واقعه ای به راستی رخ می داد و هیتلر به مدد بخت از یاری و راهنمایی فروید برخوردار می گشت، آنچه رخ می داد این بود که جهان از آسیب یکی از خونریزترین جنگ افروزان تاریخ در امان می ماند و در عوض به صف هنرمندان جهان یک تن افزوده می شد. اشمیت، البته در پی آن نیست که طبق داوری‌های مرسوم در نهایت شخص آدولف هیتلر را به‌عنوان یگانه مقصر فجایع جنگ‌جهانی دوم معرفی کند و پای میز محاکمه بکشاند. رمان، نه محاکمه هیتلر است و نه تبرئه او. حتی می‌توان گفت هیتلر در این رمان بهانه‌ای است برای ارایه تصویری جامع از آنچه جنگ جهانی و فجایع در پی آن را رقم زد و از آن فراتر، تعمیم یک وضعیت خاص، به وضعیتی عام و بشری.

این کتاب چون به سرگذشت هیتلر، آلمان نازی و جنگ جهانی دوم مربوط می شود، به نوعی رمان تاریخی هم محسوب می شود و علاقه مندان به تاریخ معاصر جهان و به ویژه تاریخ آلمان نازی هم حتما از خواندن آن لذت خواهند برد.

۱۷۰۰۰تومان – خرید
شما هم دیدگاهی ارسال کنید
ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

1. لینک های دانلود پس از پرداخت قابل استفاده می باشند ، لطفا ایمیلتان را به صورت صحیح وارد کنید تا بتوانیم پس از خرید با شما در ارتباط باشیم .

2. لطفا هنگام خرید فیلترشکن خود را خاموش کنید .

3. در خرید پستی ، اطلاعات پستی و شماره تماس خود را با دقت وارد نمائید .

4. دانلود کتاب و رسانه در وبسایت کتاب کافه آریل کاملا نیم بها می باشد .

کتاب و رسانه های مرتبط
مشاهده کتاب ها و رسانه های زیر پیشنهاد می شود
تمامی حقوق محفوظ می باشد © 1401-1398
پشتیبانی واتساپ : 09224124821 ، پاسخگویی از 9 الی 24